«15/150»
«Kadın, kocasının yatağını mazeretsiz terk ederek sabahlarsa, melekler sabaha kadar o kadına lânet ederler.» (Müslim)
Kadınların Pantolon Giymelerinin Hükmü

Allâme Şeyh Muhammed el-'Useymîn rahimehullah'a soruldu: Muhterem Şeyh, kadınlar arasında pantolon giyimi yaygınlaştı. Sizden de bize bir fetvâ ulaştı. Biz, bu fetvâ hakkında basiret üzere olabilmek için doğrudan sizden duymayı istiyoruz. Soru şu : Kadının pantolon giyinmesinin hükmü nedir? Pantolonun geniş olanı ile olmayanı arasında fark gözetilir mi? Bu hüküm sadece evin dışında mı geçerlidir yoksa evde ve sokakta genel midir? Kız talebeler üzerine de bir faydası olsun diye bu soruyu sunuyorum. Allah bu buluşmayı faydalı kılsın.

Cevap: Kadınların pantolon giymesinin, iki sebepten dolayı haram olduğu görüşündeyim.

Birinci sebep: Bu erkeklere müşabehettir. Nebi sallallahu aleyhi ve sellem de, kadınlardan erkeklere benzeyenlere lanet etmiştir.

İkinci sebep: Hiç şüphesiz bu, kadının vücut hatlarını kesin olarak belirginleştiren dar bir pantolon giymesine yol açmaktadır.

Kadın her ne kadar, "Ben, ancak geniş olanı giyiyorum." dese de, bir müddet geniş giyinip sonra dar giyinir. Sonra her ne kadar, nefsinde takvalı saliha bir kadın bunu yapabiliyorsa da, ona uyan diğer bir kadın böyle yapmıyor.

Ben bunun yasak olduğu görüşündeyim. Giyimde ahlaksızlıktan uzak durmak ve şerre giden yolu kapamak için bu caiz değildir.

Bu görüşümüz doğruysa Allah'tandır, bize bunu ihsan eder Allah'a hamd olsun, eğer hata ise, Allah'ın beni bundan dolayı affetmesini umarım. Fakat bununla birlikte bir kadına vacip olan şey, her yeni çıkan şeyde zayıf halkalı ve karaktersiz birisi olmamasıdır. Ben inanıyorum ki, bir erkek pantolon giyinse, erkek olduğu halde -hasseten ilk defa giyinmiş ise- baldırlarının ve aynı şekilde kaba etlerinin şeklini belli etmesi dolayısıyla utanılacak bir şey yapmış olur. Her şey açıkça ortada! Peki ya kadın!? Bundan dolayı kadınların ne evlerinde ne de evlerinin dışında pantolon giyinmesini caiz görmüyorum.