«15/150»
«Kadın, kocasının yatağını mazeretsiz terk ederek sabahlarsa, melekler sabaha kadar o kadına lânet ederler.» (Müslim)
İntihâr Eden Ebedî Cehenneme mi Girer? Cenâze Namazı Kılınır mı?

Şeyh Abdulmuhsin el-Abbâd'a soruldu: Kendini öldüren kişi Allah'ın (affetmeyi veya azâb etmeyi) dilemesi kapsamında mıdır? Üzerine namaz kılmanın hükmü nedir?

Cevap: Onun Allah'ın dilemesi kapsamında olduğunda şüphe yoktur. Çünkü kâfir olmayan herkes Allah'ın dilemesi kapsamındadır. Allah'ın dilemesi kapsamına girmeyen sadece şirktir. Allah azze ve celle şöyle buyurur: "Hiç şüphesiz ki Allah kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz, ondan başkasını ise dilediği kimse için bağışlar" (Nisâ, 48) O hâlde mağfiret olunmayacak olan ve dileme kapsamına girmeyen şirktir. Çünkü Allah müşrike cehennemde ebedu'l-ebed azâb etmeyi dilemiştir. Oradan asla çıkamayacaktır. Şirkin altında günahlar işleyenlere gelince, onlar dileme kapsamındadır. Dilerse Allah onu affeder ve azâb etmez, dilerse azâb eder. Ancak azâb ettiğinde onu cehenneme ebedî olarak sokmaz. Bilakis oradan çıkarır ve cennete sokar. Müşrik olmayan ve ölüp cehenneme giren herkes mutlaka cehennemden çıkacaktır ve cennete girecektir. Affedip bağışlayarak cehenneme hiç sokmayabilir de.

Namaza gelince, üzerine namaz kılınır. Ancak önemli konum sahibi kimselerin onun üzerine kılınan namaza katılmaması mümkündür tâ ki bu bu kötü işi yapabileceklere te'sîr etsin de uzak dursunlar. Ancak onun üzerine cenâze namazı mutlak bir şekilde terk edilmez.